Denně se pohybujeme díky svým nohám, aniž bychom si to uvědomovali. Nohy nás, naši celou váhu nosí celý život a tím jsou namáhány. Mnohdy je vystavujeme celý den ne úplně příznivým podmínkám. Nosíme často úzké a neprodyšné boty, byť jsou luxusní a moderní. Chodidla jsou v nich unavená, potí se a přehřívají. Stačí málo a problémy na sebe nenechají moc dlouho čekat. Pokožka začne hrubnout, praskat, tvoří se otlaky, kuří oka anebo se přidají velmi nepříjemné problémy se zarůstajícími nehty a mykózami, což je velmi nepříjemné. Nejlepší prevencí je pravidelná profesionální pedikúra, která může mnoha problémům předcházet. Její estetická stránka je navíc příjemným bonusem ke zdraví. Odvděčte se svým chodidlům a hýčkejte si je. Zaslouží si to. Vy si zasloužíte maximální odbornou pedikérskou péči. Odměnou vám bude celkový pocit svěžesti a čistoty.
Obor pedikúra má mnohaletou tradici a je přirozenou péčí o tělo a součást hygieny. Historie pedikúry se táhne až do pravěku. V té době se snažili naši předci zkracovat nehty a vyhlazovat hrubou kůži pomocí lastur, kamínků a hrubých mušlí. Dnes možná úsměvné, ale základ péče o chodidla na různé úrovni nás provází celými dějinami lidské společnosti. Obraz z egyptské hrobky nám dokládá, že péče o nohy byla součástí péče o tělo i ve starověkém Egyptě. Dokonce i Hippokrates popisuje léčbu kuřího oka. V průběhu staletí se měnilo i vnímání péče o chodidla – pedikúry. Velký rozmach byl ve starověkém Řecku a Římě. Péče probíhala ve velkých městských lázních. Protikladem byla katastrofální úroveň hygieny a obouvání ve středověku. Problémy s chodidly, pokud byly řešeny, tak s nimi pomáhali ranhojiči a lazebníci. Ti léčili bylinkovými odvary a koupelemi se solemi.
Moje provozovna pedikúry v Berouně
Pedikúru, tak jak ji znám můžeme datovat do 19. století, kdy se dočkala velkého rozkvětu. Za zakladatele můžeme považovat Dr. Williama M. Scholla, s jehož přípravky k péči o chodidla a vložkami do bot se určitě setkal skoro každý. Tento muž rozšířil zařízení pro péči o chodidla po celém světě a hlavně díky jeho koncepci vzdělávání v nich pracovali odborně proškolení pedikéři. U nás nastal rozmach pedikúry v baťovské době. Souviselo to s rozvojem obuvnického průmyslu a myšlenkou Tomáše Bati, který nabízel ve svých obchodech s obuví i péči o chodidla. Situace se zcela změnila v 70. a 80. letech 20. století, kdy péče o chodidla ustoupila do pozadí. K oživení a rozmachu pedikúry došlo po roce 1990, kdy vzniklo mnoho pedikérských pracovišť. Buď samostatně anebo jako součást služeb kosmetických salónů. V roce 2013 byla u nás založena česká podologická společnost sdružující odborníky z oblasti preventivní a rekondiční péče o nohy. Pedikúře se dnes věnují odborně vyškolení pedikéři/ky, kteří profesionálně pomáhají s péčí a řešením problémů chodidel. Ovládají praxi i teorii. Celoživotní vzdělávání v tomto oboru je velmi důležité, byť je dosti nákladné. Díky tomu mohou předávat odborné informace z oblasti péče o nohy, zkvalitňovat svoje služby, obohacovat je o novinky a doporučit správnou péči a ošetřující přípravky.